Rocznica śmierci Jerzego Popiełuszki
Dodane przez Cezar dnia Październik 19 2011 19:50:56
19 Października rocznica śmierci Jerzego Popiełuszko "Męczennik"


Wstęp:

Dzisiaj obchodzimy rocznicę śmierci błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Zginął w obronie wiary i narodu. Bestialsko zamordowany przez służby bezpieczeństwa PRL 19 Października 1984 roku.

Krótka Biografia:

Jerzy Popiełuszko urodzony 14 Września 1947 roku we Wsi Okopy zmarł 19 Października 1984 we Włocławku ,brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Syn Władysława i Marianny, którzy zajmowali się rolnictwem.
Popiełuszko w młodości był ministrantem ,cechowała go ogromna religijność. Często przebywał w odosobnieniu z własnej woli. Pierwszą komunię oraz bierzmowanie przyjął w tym samym roku 1956. Skończył Liceum w Suchowoli. Nie należał do najlepszych uczniów. Z powodu jego pobożności jego rodzice byli często wzywani do szkoły. Po maturze wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Po pierwszym roku studiów został niestety wysłany do wojska w latach 1966-1968 w specjalnej jednostce Kleryków o zaostrzonym rygorze w Bartoszycach. Jerzy Popiełuszko 28 Maja 1972 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego.Czytaj Więcej!


Rozszerzona zawartość newsa
Jerzy Popiełuszko "Męczennik"


Wstęp:

Dzisiaj obchodzimy rocznicę śmierci błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Zginął w obronie wiary i narodu. Bestialsko zamordowany przez służby bezpieczeństwa PRL 19 Października 1984 roku.

Krótka Biografia:

Jerzy Popiełuszko urodzony 14 Września 1947 roku we Wsi Okopy zmarł 19 Października 1984 we Włocławku ,brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Syn Władysława i Marianny, którzy zajmowali się rolnictwem.
Popiełuszko w młodości był ministrantem ,cechowała go ogromna religijność. Często przebywał w odosobnieniu z własnej woli. Pierwszą komunię oraz bierzmowanie przyjął w tym samym roku 1956. Skończył Liceum w Suchowoli. Nie należał do najlepszych uczniów. Z powodu jego pobożności jego rodzice byli często wzywani do szkoły. Po maturze wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Po pierwszym roku studiów został niestety wysłany do wojska w latach 1966-1968 w specjalnej jednostce Kleryków o zaostrzonym rygorze w Bartoszycach. Jerzy Popiełuszko 28 Maja 1972 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego a 11 Czerwca 1972 roku odprawił prymicyjną mszę świętą w kościele w Działoszynie.Krótko o działalności Popiełuszki w roli kapelana Solidarności:

Od początku sierpnia 1980 roku Jerzy Popiełuszko zaczął wspierać ruch "Solidarność" . Podczas strajku odprawiał mszę w Hucie Warszawa. Podczas działalności w Solidarności inspirował się nauczaniem Jana Pawła II, swoją pracę opierał na przesłaniu "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (św. Paweł, Rz 12,21) . Władzę komunistyczne skarżyły go o szerzenie anty propagandy. Stał się symbolem w walce o wolną Polskę. Drugiego Grudnia 1983 roku wezwano go na przesłuchanie. Przesłuchania trwały po kilka godzin. Grożono mu 10 latami więzienia. Lecz Popiełuszko się nie złamał i dalej dążył do swojego celu. We Wrześniu 1984 roku Popiełuszko zorganizował II pielgrzymkę na Jasną Górę gdzie spotkał się m.in. z Lechem Wałęsą i ks. Henrykiem Jankowskim. W parę dni po pielgrzymce nasiliła się fala ataków na Popiełuszkę. Już wtedy chciano zamordować i zakopać Popiełuszkę, 13 października przyszli mordercy księdza próbowali zatrzymać jego samochód koło Gdańska, rzucając w szybę kamieniem. Kierowcy udało się opanować pojazd i uciec. Później okazało się, że funkcjonariusze mieli wówczas w samochodzie między innymi: narzutę, worki, łopaty i kamienie. Po tym wydarzeniu Józef Glemp zaproponował mu schronienie w Rzymie jednak Popiełuszko odmówił.


Męczeńska śmierć i pogrzeb.


19 października 1984 ks. Popiełuszko przybył na zaproszenie do parafii pw. św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Spotkanie to zakończył zdaniem: "Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy". W tym samym dniu, wracając do Warszawy, na drodze do Torunia, niedaleko miejscowości Górsk, Jerzy Popiełuszko wraz ze swoim kierowcą Waldemarem Chrostowskim zostali uprowadzeni przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy "D" Departamentu IV MSW w mundurach funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego MO. Chrostowskiemu udało się uciec z kabiny samochodu, Popiełuszkę skrępowano i przewożono w bagażniku. 30 października z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki. Ręce skrępowano tak, by próby poruszania nimi zaciskały pętlę na szyi. Ciało obciążone było workiem wypełnionym kamieniami. Zbadano je w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Białymstoku pod kierunkiem prof. Marii Byrdy. W czasie sekcji wykazano ślady torturowania. Zabójstwo i ujawnienie prawdy o nim wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Pogrzeb 3 listopada 1984 zgromadził olbrzymie tłumy i przekształcił się w wielką manifestację. Popiełuszko został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie, na terenie w kształcie niewielkiego kurhanu, pod nagrobkiem w kształcie krzyża. Miejsce to jest ogrodzone kamieniami połączonymi łańcuchem, tworzącymi w kompozycji z nagrobkiem różaniec.